Підручники онлайн
Головна arrow Податкове право arrow Основи податкового права (Гега П.Т., Доля Л.М.) arrow 3.1.19. Плата за торговий патент на деякі види підприємницької діяльності
Партнери

Авторські реферати,
дипломні та курсові роботи

Предмети
Аграрне право
Адміністративне право
Банківське право
Господарське право
Екологічне право
Екологія
Етика та Естетика
Житлове право
Журналістика
Земельне право
Інформаційне право
Історія держави і права
Історія економіки
Історія України
Конкурентне право
Конституційне право
Кримінальне право
Кримінологія
Культурологія
Менеджмент
Міжнародне право
Нотаріат
Ораторське мистецтво
Педагогіка
Податкове право
Політологія
Порівняльне правознавство
Право інтелектуальної власності
Право соціального забезпечення
Психологія
Релігієзнавство
Сімейне право
Соціологія
Судова медицина
Судові та правоохоронні органи
Теорія держави і права
Трудове право
Філософія
Філософія права
Фінансове право
Цивільне право
Цивільний процес
Юридична деонтологія


3.1.19. Плата за торговий патент на деякі види підприємницької діяльності

3.1.19. Плата за торговий патент на деякі види підприємницької діяльності

   Плату за торгові патенти деяких видів підприємницької діяльності (у сфері роздрібної торгівлі, торгівлі іноземною валютою, а також з надання послуг у сфері грального бізнесу) визначено Законом України “Про патентування деяких видів підприємницької діяльності” від 23 березня 1996 р.
   Об'єктом правового регулювання є діяльність із роздрібної торгівлі на території України, діяльність з обміну готівкових валютних цінностей (включаючи операції з готівковими платіжними засобами, вираженими в іноземній валюті, та з кредитними картками), а також діяльність з надання послуг у сфері грального бізнесу.
   Суб'єктами правовідносин є юридичні особи та суб'єкти підприємницької діяльності, що не мають статусу юридичної особи, — резиденти і нерезиденти, а також їхні відокремлені підрозділи (філії, відділення, представництва тощо), які займаються підприємницькою діяльністю.
   Для заняття вищеназваними видами діяльності має бути придбано торговий патент.
   Торговий патент — це державне свідоцтво, яке засвідчує право суб'єкта підприємницької діяльності чи його структурного (відокремленого) підрозділу займатися підприємницькою діяльністю в таких сферах, як роздрібна торгівля, торгівля іноземною валютою, а також надання послуг у сфері грального бізнесу.
   Торговий патент не засвідчує права суб'єкта підприємницької діяльності на інтелектуальну власність.
   Видається торговий патент суб'єктам підприємницької діяльності державними податковими інспекціями за місцем розміщення цих суб'єктів або їхніх структурних (відокремлених) підрозділів суб'єктам підприємницької діяльності, що провадять операції ^роздрібної торгівлі (крім пересувної торговельної мережі), — за місцем розміщення пункту роздрібного продажу товарів, а суб'єктам підприємницької діяльності, що здійснюють роздрібну торгівлю через пересувну торговельну мережу, — за місцем реєстрації цих суб'єктів за плату.
   Патент має такі реквізити:
   — номер торгового патенту;
   — найменування власника торгового патенту;
   — вид підприємницької діяльності;
   — назву виду послуг у сфері грального бізнесу;
   — місце реєстрації громадянина як суб'єкта підприємницької діяльності чи місце розміщення суб'єкта підприємницької діяльності — юридичної особи (місце розміщення структурного (відокремленого) підрозділу цього суб'єкта);
   — для транспортних засобів — марку транспортного засобу, його номерний знак;
   — термін дії торгового патенту;
   — місце розміщення державної податкової інспекції, що видала торговий патент;
   — відмітку державної податкової інспекції про надходження плати за виданий нею торговий патент.
   Придбання патентів не потрібне для роздрібної торговельної діяльності:
   — підприємствам і організаціям системи Укоопспілки та торгово-виробничих підприємств робітничого постачання;
   — суб'єктам підприємницької діяльності — фізичним особам, які: сплачують ринковий збір (плату) за місце для торгівлі продукцією в межах ринків, створених за рішеннями органів місцевого самоврядування; сплачують податок на промисел у порядку, передбаченому чинним законодавством; здійснюють продаж вирощених в особистому підсобному господарстві, на присадибній, дачній, садовій і городній ділянках продукції рослинництва та худоби, кролів, нутрій, птиці (як у живому вигляді, так і продукції забою в сирому вигляді та у вигляді первинної переробки), продукції власного бджільництва; сплачують державне мито за посвідчення договорів відчуження власного майна, якщо відчуження кожної окремої категорії товарів відбувається не частіше одного разу на календарний рік;
   — суб'єктам підприємницької діяльності, створеним громадськими організаціями інвалідів, які мають податкові пільги згідно з чинним законодавством і здійснюють торгівлю виключно продовольчими товарами вітчизняного виробництва.
   Вартість торгового патенту на здійснення роздрібної торгівлі встановлюється органами місцевого самоврядування за календарний місяць.
   Значних змін зазнав Закон України "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності". Слід звернути увагу на те, що вартість торгового патенту на здійснення торговельної діяльності за календарний місяць встановлюється у межах таких граничних рівнів:
   — на території міста Києва, обласних центрів — від 60 до 320 гривень;
   — на території міста Севастополя, міст обласного підпорядкування (крім обласних центрів) і районних центрів — від 30 до 160 гривень;
   — на території інших населених пунктів — до 80 гривень.
   У разі коли пункти продажу товарів розташовані в курортних місцевостях або на територіях, прилеглих до митниць, інших пунктів переміщень через митний кордон, органи місцевого самоврядування, до бюджетів яких спрямовується плата за торговий патент, можуть прийняти рішення щодо збільшення плати за торговий патент, але не більше 320 гривень за календарний місяць. Додаткові доходи, отримувані внаслідок прийняття зазначених рішень, повністю спрямовуються до відповідних місцевих бюджетів.
   Термін дії торгового патенту становить 12 календарних місяців, а короткотермінового торгового патенту — від 1 до 15 днів.
   Вартість короткотермінового торгового патенту на здійснення торговельної діяльності за один день встановлюється у фіксованому розмірі 10 гривень.
   Під час придбання торгового патенту на здійснення торговельної діяльності суб'єкт підприємницької діяльності вносить одноразову плату в розмірі вартості торгового патенту за один місяць. На суму, сплачену під час придбання торгового патенту, зменшується розмір плати за торговий патент, яка підлягає внесенню в останній місяць його дії.
   Під час придбання спеціального торгового патенту суб'єкт підприємницької діяльності не вносить одноразову плату. Суб'єкт підприємницької діяльності може зробити попередню оплату вартості торгового патенту на здійснення торговельної діяльності за весь термін його дії. Суб'єкт підприємницької діяльності має право придбати торгові патенти на здійснення торговельної діяльності на наступні за поточним роки, але не більше ніж на три роки, сплативши повну вартість цих патентів під час їх одержання. При цьому суб'єкт підприємницької діяльності звільняється від обов'язків довнесення вартості торгового патенту у разі, якщо прийнятими після сплати повної вартості торгових патентів на наступні роки нормативно-правовими актами буде збільшена вартість торгового патенту.
   Без придбання торгового патенту суб'єкти підприємницької діяльності або їх структурні (відокремлені) підрозділи здійснюють торговельну діяльність виключно з використанням таких видів товарів вітчизняного виробництва:
   — хліб і хлібобулочні вироби;
   — борошно пшеничне та житнє;
   — сіль, цукор, олія соняшникова і кукурудзяна;
   — молоко і молочна продукція, крім молока і вершків згущених з добавками і без них;
   — продукти дитячого харчування;
   — безалкогольні напої;
   — морозиво;
   — яловичина та свинина;
   — домашня птиця;
   — риба;
   — ягоди і фрукти;
   — мед та інші продукти бджільництва, бджолоінвентар і засоби захисту бджіл;
   — картопля і плодоовочева продукція;
   — комбікорми для продажу населенню.
   Пільговий торговий патент видається суб'єктам підприємницької діяльності або їх структурним (відокремленим) підрозділам, які здійснюють торговельну діяльність виключно з використанням таких видів товарів вітчизняного виробництва: поштові марки, листівки, вітальні листівки та конверти непогашені, ящики, коробки, мішки, сумки та інша тара з дерева, паперу та картону, що використовується для поштових відправлень підприємствами Державного комітету зв'язку України, і фурнітура до них; періодичні видання друкованих засобів масової інформації, що мають реєстраційні свідоцтва, видані уповноваженими органами України, книги, брошури, альбоми, нотні видання, буклети, плакати, картографічна продукція, що видаються юридичними особами — резидентами "України; проїзні квитки; товари народних промислів (крім антикварних та тих, що становлять культурну цінність згідно з переліком, що встановлюється Міністерством культури України); готові лікарські засоби (лікарські препарати, ліки, медикаменти” предмети догляду, перев’язувальні матеріали та інше медичне приладдя) та вітаміни для населення; ветеринарні препарати, папір туалетний, зубні паста та порошки, косметичні серветки, дитячі пелюшки, тампони, інші види санітарно-гігієнічних виробів з целюлози або її замінників, термометри, індивідуальні діагностичні прилади (незалежно від країни їх походження); вугілля, вугільні брикети, паливо пічне побутове, газ освітлювальний і газ скраплений, торф паливний кусковий, торф'яні брикети і дрова для продажу населенню; мило господарське, а також сірники (незалежно від країни їх походження); насіння овочевих, баштанних, квіткових культур, кормових коренеплодів та картоплі (незалежно від країни його походження).
   Суб'єкти підприємницької діяльності, які реалізують інвалідам товари повсякденного вжитку та продукти харчування через торговельні установи, створені для цієї мети громадськими організаціями інвалідів, одержують пільговий торговий патент.
   Пільговий торговий патент одержують також суб'єкти підприємницької діяльності, які займаються продажем періодичних видань друкованих засобів масової інформації, на торгівлю супутньою продукцією за ручки, олівці, інструменти для креслення, пензлі, мастихіни, мольберти, фарби, лаки, розчинники та закріплювачі для малювання та живопису, полотно, багети, рамки та підрамники для картин, швидкозшивачі, Інші канцелярські прилади та конторське приладдя, крім виготовлених з дорогоцінних і напівдорогоцінних металів (незалежно від країни їх походження).
   Не потребують патентування:
   — реалізація суб'єктом підприємницької діяльності продукції власного виробництва фізичним особам, які перебувають з ним у трудових відносинах, через пункти продажу товарів, вбудовані у виробничі або адміністративні приміщення цього суб'єкта;
   — діяльність суб'єктів підприємницької діяльності з закупівлі у населення продукції (заготівельна діяльність), якщо подальша реалізація такої продукції відбувається за розрахунками у безготівковій формі (пункти приймання склотари, макулатури, відходів паперових, картонних і ганчіркових; заготівля сільськогосподарської продукції та продуктів її переробки);
   — діяльність у торговельно-виробничій сфері (громадське харчування) на підприємствах, в установах, організаціях, у тому числі навчальних закладах, з обслуговування виключно працівників цих підприємств, установ, організацій та учнів і студентів у навчальних закладах.
   У разі придбання пільгового торгового патенту, суб'єкт підприємницької діяльності вносить одноразову плату в розмірі 25 гривень за весь термін дії патенту.
   Патентуванню підлягає діяльність з надання побутових послуг (діяльність, пов'язана з наданням платних послуг для задоволення особистих потреб замовника за готівкові кошти, а також з використанням інших форм розрахунків, включаючи кредитні картки), яка здійснюється суб'єктами підприємницької діяльності або їх структурними (відокремленими) підрозділами як в окремих приміщеннях, будівлях, їх частинах, так і за їх межами. Перелік послуг, які належать до побутових, визначається Кабінетом Міністрів України і не може змінюватися протягом бюджетного року.
   У разі коли суб'єкт підприємницької діяльності має структурні (відокремлені) підрозділи, торговий патент на здійснення діяльності з надання побутових послуг придбавається окремо для кожного структурного (відокремленого) підрозділу.
   Вартість торгового патенту на здійснення діяльності з надання побутових послуг за календарний місяць встановлюється органами місцевого самоврядування залежно від місцезнаходження об'єкта з надання побутових послуг та виду побутових послуг у межах таких граничних рівнів:
   — на території міста Києва, обласних центрів — від 60 до 320 гривень;
   — на території міста Севастополя, міст обласного підпорядкування (крім обласних центрів) і районних центрів — від 30 до 160 гривень;
   — на території інших населених пунктів — до 80 гривень.
   Вартість спеціального торгового патенту встановлюється органами місцевого самоврядування щорічно після затвердження місцевого бюджету залежно від місцезнаходження пункту продажу товарів та асортиментного переліку товарів або місцезнаходження об'єкта з надання побутових послуг та виду побутових послуг. При цьому розрахункова сума надходжень за рік від суб'єктів підприємницької діяльності у вигляді плати за спеціальні торгові патенти не може бути меншою від загальної суми надходжень до бюджетів усіх рівнів та державних цільових фондів, податків і зборів (обов'язкових платежів), сплачених такими суб'єктами підприємницької діяльності за попередній бюджетний рік з урахуванням рівня інфляції.
   Органи місцевого самоврядування можуть встановлювати диференційовану плату за спеціальний торговий патент залежно від площі, яка використовується суб'єктом підприємницької діяльності для здійснення торговельної діяльності або надання побутових послуг. Шкала ставок плати за квадратний метр площі може бути пропорційною або регресивною чи прогресивною.
   Патентуванню підлягають операції з торгівлі готівковими валютними цінностями — продаж готівкової іноземної валюти, інших готівкових платіжних засобів, виражених в іноземній валюті (у тому числі дорожніх, банківських та персональних чеків), а також операції з дебетування кредитних (дебетових) карток в обмін на валюту України, інших готівкових платіжних засобів, виражених у валюті України, а також в обмін на іншу іноземну валюту які здійснюються суб'єктами підприємницької діяльності або їх структурними (відокремленими) підрозділами у пунктах обміну іноземної валюти.
   Вартість торгового патенту на здійснення операцій з торгівлі валютними цінностями встановлюється у фіксованому розмірі 320 гривень за календарний місяць. Термін дії торгового патенту на здійснення операцій з торгівлі валютними цінностями становить 36 календарних місяців. Операції з надання послуг у сфері грального бізнесу, які здійснюються суб'єктами підприємницької діяльності або їх структурними (відокремленими) підрозділами, також підлягають патентуванню.
   Вартість торгового патенту на здійснення операцій з надання послуг у сфері грального бізнесу встановлюється у фіксованому розмірі (за рік):
   — для використання грального автомата з грошовим або майновим виграшем — 1400 гривень;
   — для використання грального столу з кільцем рулетки — 64 000 гривень;
   — для використання інших гральних столів (спеціальних столів для казино, крім столів для більярду) — 48 000 гривень за кожний стіл;
   — для використання кегельбанів, що вводяться у дію за допомогою жетона, монети або без них, — 2000 гривень за кожний гральний жолоб (доріжку);
   — для використання столів для більярду, що вводяться в дію за допомогою жетона, монети або без них, крім столів для більярду, що використовуються для спортивних аматорських змагань, — 600 гривень за кожний стіл для більярду;
   — для провадження інших видів грального бізнесу, включаючи розиграші з видачею грошових виграшів у готівковій формі поза банківські установи або у майновій формі на місці, — 2400 гривень за кожний окремий вид (місце) грального бізнесу.
   Термін дії торгового патенту на здійснення операцій з надання послуг у сфері грального бізнесу становить 60 календарних місяців. Під час придбання торгового патенту на здійснення операцій з надання послуг у сфері грального бізнесу суб'єкт підприємницької діяльності вносить одноразову плату в розмірі вартості торгового патенту за 3 місяці. На суму, сплачену під час придбання торгового патенту, зменшується розмір плати за торговий патент, яка підлягає внесенню в останній квартал його дії.
   Суб'єкт підприємницької діяльності, який придбав спеціальний торговий патент, не сплачує: податок на додану вартість; податок на доходи фізичних осіб; податок на прибуток підприємств; плату (податок) за землю; збір за спеціальне використання природних ресурсів; збір на обов'язкове соціальне страхування; збір на обов'язкове державне пенсійне страхування; збір до Державного інноваційного фонду; відрахування та збори на будівництво, реконструкцію, ремонт і утримання автомобільних доріг загального користування України; комунальний податок; ринковий збір; збір на видачу дозволу на розміщення об'єктів торгівлі та сфери послуг.
   На суб'єктів підприємницької діяльності, які придбали спеціальний торговий патент, не поширюються вимоги Закону "України "Про застосування електронних контрольно-касових апаратів і товарно-касових книг при розрахунках із споживачами у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" у частині обов'язкового застосування електронних контрольно-касових апаратів.
   Суб'єкт підприємницької діяльності має право придбати торгові патенти на здійснення роздрібної торгівлі на наступні за поточним роки, але не більше ніж на три роки, сплативши повну вартість цих патентів під час одержання їх. При цьому суб'єкт підприємницької діяльності звільняється від обов'язків довнесення вартості торгового патенту, якщо прийнятими після цього актами законодавства збільшується вартість патенту.
   За порушення термінів сплати чергових платежів платники сплачують штраф у розмірі вартості торгового патенту за один календарний місяць. Штрафи підлягають сплаті порушником у п'ятиденний термін з дня вручення державними податковими інспекціями постанови про накладення штрафу.

 
< Попередня   Наступна >