Підручники онлайн
Партнери

Авторські реферати,
дипломні та курсові роботи

Предмети
Аграрне право
Адміністративне право
Банківське право
Господарське право
Екологічне право
Екологія
Етика та Естетика
Житлове право
Журналістика
Земельне право
Інформаційне право
Історія держави і права
Історія економіки
Історія України
Конкурентне право
Конституційне право
Кримінальне право
Кримінологія
Культурологія
Менеджмент
Міжнародне право
Нотаріат
Ораторське мистецтво
Педагогіка
Податкове право
Політологія
Порівняльне правознавство
Право інтелектуальної власності
Право соціального забезпечення
Психологія
Релігієзнавство
Сімейне право
Соціологія
Судова медицина
Судові та правоохоронні органи
Теорія держави і права
Трудове право
Філософія
Філософія права
Фінансове право
Цивільне право
Цивільний процес
Юридична деонтологія


ВІРОТЕРПИМІСТЬ

ВІРОТЕРПИМІСТЬ

   При всім розходженні релігій у проповідуваних ними моральних цінностях багато спільного. Це робить можливим і необхідним терпиме ставлення віруючих різних релігійних конфесій одних до інших. Будь-якому суспільству необхідна людина духовна, вихована на гуманістичних ідеалах, серед яких одним із найважливіших є цінність людського життя. Не так уже важливо, яка релігія є для неї опорою в житті і чи є взагалі. Віротерпимість найважливіша цінність сучасної цивілізації, і вона припускає повагу до будь-якої релігії та визнання її права на вільне існування. У конституціях дуже багатьох країн (у тому числі і України) проголошується "свобода совісті" право особистості сповідати будь-яку релігію або не сповідати ніякої.
   В аеропорті Сінгапуру знаходиться молитовний будинок, у різних кімнатах якого представники різних релігійних конфесій можуть молитися своєму Богу. У Єрусалимі на невеликій території Старого міста уживаються одночасно всесвітньо відомі православні, іудейські й ісламські святині.
   Релігія як форма культури теж припускає можливість діалогу. Тут це виражається в спільних діях віруючих різних віросповідань у боротьбі за мир, за порятунок планети від екологічної катастрофи і у вирішенні інших глобальних проблем.

Основні поняття

   Релігія. Релігійне мислення. Світові релігії. Буддизм. Християнство, Іслам. Моральні заповіді. Віротерпимість. Свободи совісті.

Терміни

   Нірвана. Ісламізація. Релігійні конфесії.

Питання для самоперевірки

   1. У чому особливості релігії і релігійного мислення?
   2. Дайте узагальнені характеристики світових релігій.
   3. Які загальні риси моральних заповідей у світових релігіях?
   4. Як ви розумієте свободу совісті і віротерпимість?
   5. Чим, на вашу думку, пояснюється велика роль релігії в житті сучасного суспільства?
   6. Згадайте, які релігії вами вивчалися в курсі історії. Чим, по-вашому. пояснюються їхні загальні риси й особливості?

Завдання

   1. Підготуйте повідомлення про особливості однієї зі світових релігій. Простежте, чи пристосовується вона до змін, що відбувають у світі, тобто чи піддана релігійному модернізму.
   2. Спробуйте сформулювати питання для невеликого соціологічного дослідження, щоб з'ясувати причини, які приводять людину в храм сьогодні.
   3. Англійський філософ Б. Рассел стверджує: "Чим сильнішими були релігійні почуття і глибшими догматичні вірування протягом того чи іншого періоду історії, тим більшою жорстокістю відрізнявся цей період. У століття, коли люди дійсно вірили в християнство, існувала інквізиція з її катуваннями і не було такого виду жорстокості, який не був би пущений у хід проти всіх верств населення в ім'я релігії". Чи згодні ви з цим висловленням? Наведіть аргументи, що підтверджують чи спростовують його.
   4. У чому причини особливої популярності ранніх форм релігії в наші дні? Чому люди стали все частіше звертатися до магії, астрології, хіромантії?
   5. Існує думка, що збільшення відсотка віруючих серед молоді в нашій країні пов'язано не стільки з вірою в Бога, скільки з привабливістю обрядів вінчання, водохрещення, причастя тощо. Вважається, що молодих залучає зовнішня (обрядова) сторона релігії. А як думаєте ви?
   6. За матеріалами періодичної преси наведіть приклади плідного співробітництва між релігійними і державними організаціями нашої країни.

 
< Попередня   Наступна >