Підручники онлайн
Головна arrow Кримінологія arrow Кримінологія (Ю.Ф.Іванов., О.М.Джужа) arrow 18.3. Причини й умови вчинення злочинів, пов'язаних із незаконним обігом наркотиків
Партнери

Авторські реферати,
дипломні та курсові роботи

Предмети
Аграрне право
Адміністративне право
Банківське право
Господарське право
Екологічне право
Екологія
Етика та Естетика
Житлове право
Журналістика
Земельне право
Інформаційне право
Історія держави і права
Історія економіки
Історія України
Конкурентне право
Конституційне право
Кримінальне право
Кримінологія
Культурологія
Менеджмент
Міжнародне право
Нотаріат
Ораторське мистецтво
Педагогіка
Податкове право
Політологія
Порівняльне правознавство
Право інтелектуальної власності
Право соціального забезпечення
Психологія
Релігієзнавство
Сімейне право
Соціологія
Судова медицина
Судові та правоохоронні органи
Теорія держави і права
Трудове право
Філософія
Філософія права
Фінансове право
Цивільне право
Цивільний процес
Юридична деонтологія


18.3. Причини й умови вчинення злочинів, пов'язаних із незаконним обігом наркотиків

18.3. Причини й умови вчинення злочинів, пов'язаних із незаконним обігом наркотиків

   Географічне положення України в центрі євразійського континенту створює, в поєднанні з прозорістю її кордонів, стимул до ввезення наркотиків з держав-членів СНД та інших сусідніх держав - районів традиційного вирощування й обробки наркотичних рослин.
   Необхідно зважати на значний інтерес міжнародного наркобізнесу до українського ринку наркотиків, зокрема, синтетичних, і до контрабанди наркотиків через Україну до інших країн. Якщо на початку 1990-х рр. із загальної кількості наркотиків, які постачалися з інших країн, вилучалося 15-20 %, то тепер -понад 50 %.
   Контрабандним шляхом із Польщі, Прибалтики, Румунії до України ввозять амфітаміни, "Екстазі", ЛСД. Через Болгарію, Румунію, Молдову - ефедрін, наркотичні ліки. Транзитом через Україну до Західної Європи переправляють: кокаїн - з Латинської Америки, героїн - із Центральної та Південно-Західної Азії, гашиш - із Західної Африки й Центральної та Південно-Західної Азії.
   Географічне розташування України зумовлює наявність на її території значних масивів дикорослих наркотиковмістких рослин.
   Утрата соціальних сподівань й орієнтацій значної групи населення, у тому числі неповнолітніх і молоді, пов'язана з невизначеністю перспектив навчання, працевлаштування, різким майновим розшаруванням у суспільстві, невідповідністю створюваної політиками та засобами масової інформації картини з реальністю, - усе це також формує готовність до пошуку самоізоляції від життєвих труднощів у вживанні одурманюючих речовин. Небезпека підсилюється через характерне для молоді групове проведення вільного часу й наслідування лідерів.
   У гонитві за сенсаціями чи в прагненні до завоювання рекламного ринку, багато засобів масової інформації пропагують споживання наркотиків як аксесуар сучасного стереотипу поведінки, як необхідний засіб зняття стресу чи мобілізації творчих або фізичних сил.
   Поширення в засобах масової інформації повідомлень про регулярне вживання наркотиків зірками естради та спорту-кумирами неповнолітніх і молодих людей - є однією з причин, що спонукає останніх до вживання наркотиків.
   Коли говорять про послаблення соціального контролю, пов'язаного з протидією поширенню наркотиків, мають на увазі:
   - контроль за середовищем наркоманів (один наркоман здатний за відсутності протидії втягнути у споживання наркотиків 10-15 чоловік);
   - режимний контроль в установах, які виконують покарання;
   - виявлення безпритульних і повій, неповнолітніх жебраків тощо й вживання заходів для їхньої соціальної адаптації;
   - заходи протидії поширенню наркотиків у Збройних Силах України;
   - педагогічний і медичний контроль за учнями тощо.
   Населення, особливо неповнолітні, непоінформоване про небезпеку наркотиків і схильність звикати до них. Для цього потрібно, залежно від виду наркотику, від одного до десяти прийомів. Тим часом ні в засобах масової інформації, ні в освітніх установах антинаркотичну пропаганду не налагоджено. Зусилля деяких благодійних організацій ситуацію змінити не можуть.
   Відчутна й криміногенна роль наркомафії, тобто наявність мафіозного кримінологічного поля, що оперує наркомафією.
   Недостатньо ефективна діяльність медичних установ з профілактики наркотизму та лікування наркоманії, незабезпеченість їх як у матеріальному, так і в кадровому плані.
   Слід визнати й прорахунки в роботі правоохоронних органів у боротьбі з національною та зарубіжною наркомафією, низький рівень їхнього забезпечення.
   Недосконалість національного законодавства, що регулює обіг і вживання наркотиків, а також відсутність ефективного законодавства про боротьбу з організованою злочинністю також сприяють поширенню наркозлочинів.

 
< Попередня   Наступна >