Підручники онлайн
Головна arrow Кримінологія arrow Кримінологія (Ю.Ф.Іванов., О.М.Джужа) arrow 8.11. Поняття про статистичне зведення
Партнери

Авторські реферати,
дипломні та курсові роботи

Предмети
Аграрне право
Адміністративне право
Банківське право
Господарське право
Екологічне право
Екологія
Етика та Естетика
Житлове право
Журналістика
Земельне право
Інформаційне право
Історія держави і права
Історія економіки
Історія України
Конкурентне право
Конституційне право
Кримінальне право
Кримінологія
Культурологія
Менеджмент
Міжнародне право
Нотаріат
Ораторське мистецтво
Педагогіка
Податкове право
Політологія
Порівняльне правознавство
Право інтелектуальної власності
Право соціального забезпечення
Психологія
Релігієзнавство
Сімейне право
Соціологія
Судова медицина
Судові та правоохоронні органи
Теорія держави і права
Трудове право
Філософія
Філософія права
Фінансове право
Цивільне право
Цивільний процес
Юридична деонтологія


8.11. Поняття про статистичне зведення

8.11. Поняття про статистичне зведення

   Перший етап статистичного дослідження (спостереження) закінчується заповненням статистичних карток. У результаті такого первинного обліку, накопичується масив матеріалу, що характеризує певні одиниці досліджуваної сукупності. Для того, щоб вивчити характерні риси й істотні відмінності тих або тих явищ, виявити закономірності їхнього розвитку, треба дані щодо кожного елементу сукупності систематизувати й обробити. Усе це виконують на другому етапі статистичного дослідження, який називають статистичним зведенням.
   Статистичне зведення - це процес упорядкування, систематизації та наукової обробки первинного статистичного матеріалу для виявлення типових рис і закономірностей явищ та процесів, які вивчаються.
   Зведення є основою для подальшого аналізу статистичної інформації. За зведеними даними розраховуються узагальнені показники, виконується порівняльний аналіз, а також аналіз причин групових відмінностей, вивчаються взаємозв'язки між ознаками.
   Завданням зведення є підведення підсумку, узагальнення результатів спостереження з метою виявлення закономірностей процесів, які досліджуються, виявлення характерних рис і суттєвих властивостей соціальних явищ.
   Статистичне зведення у вузькому значенні (просте зведення) - це підрахунок підсумкових даних, які характеризують сукупність.
   За організацією робіт і формою обробки даних зведення може бути:
   - централізоване;
   - децентралізоване.
   При централізованому зведенні всі первинні дані спостереження зосереджуються в одній, центральній установі (наприклад, у Державному комітеті статистики України), де вони обробляються та систематизуються. Прикладом такого зведення є обробка матеріалів перепису населення.
   При децентралізованому зведенні кожна одиниця спостереження за єдиною програмою обробляє зібрані первинні дані та подає до вищої організації тільки зведені дані.
   У правовій статистиці здебільшого застосовується децентралізоване зведення, коли орган, який веде спостереження, сам здійснює обробку первинних документів і відсилає їх до центру вже у зведених матеріалах для подальшого зведення. Це зведення є значно дешевшим й оперативнішим, аніж централізоване. Децентралізоване зведення - це головна організаційна форма зведення в нашій країні, особливо у правовій статистиці.
   За способом виконання техніка зведення може бути ручною (при порівняно невеликому обсязі матеріалу) та механізованою (комп'ютеризованою), що набуває все більшого значення.

 
< Попередня   Наступна >