Підручники онлайн
Головна arrow Соціологія arrow Людина і світ (Юрій М.Ф.) arrow ЕКОНОМІЧНІ ТА СОЦІАЛЬНІ НАСЛІДКИ НТР
Партнери

Авторські реферати,
дипломні та курсові роботи

Предмети
Аграрне право
Адміністративне право
Банківське право
Господарське право
Екологічне право
Екологія
Етика та Естетика
Житлове право
Журналістика
Земельне право
Інформаційне право
Історія держави і права
Історія економіки
Історія України
Конкурентне право
Конституційне право
Кримінальне право
Кримінологія
Культурологія
Менеджмент
Міжнародне право
Нотаріат
Ораторське мистецтво
Педагогіка
Податкове право
Політологія
Порівняльне правознавство
Право інтелектуальної власності
Право соціального забезпечення
Психологія
Релігієзнавство
Сімейне право
Соціологія
Судова медицина
Судові та правоохоронні органи
Теорія держави і права
Трудове право
Філософія
Філософія права
Фінансове право
Цивільне право
Цивільний процес
Юридична деонтологія


ЕКОНОМІЧНІ ТА СОЦІАЛЬНІ НАСЛІДКИ НТР

ЕКОНОМІЧНІ ТА СОЦІАЛЬНІ НАСЛІДКИ НТР

   Науково-технічна революція обумовила перехід на переважно інтенсивний шлях розвитку виробництва, коли основним фактором економічного росту стає зменшення числа зайнятих у виробництві і кількості використовуваної сировини й енергії. Завдяки науково-технічному прогресу вдається зберегти працю і матеріали, підвищуючи при цьому продуктивність праці і якість продукції.
   Ослаблення залежності виробника від постачальника енергії і сировини дозволило відмовитися від територіальної прив'язки підприємств, випускаючих готову продукцію, до безпосередніх джерел сировини.
   Різко зросли капіталовкладення в галузі, що визначають науково-технічний прогрес, і наукомісткі виробництва. Ці галузі орієнтовані на випуск нової, технічно складної продукції. Так, у Японії електронна техніка удосконалюється під девізом: робити "легше, тонше, коротше і меншого розміру".
   Істотно прискорилися темпи заміни вироблюваної продукції, устаткування, технології. Значно зросла цінність наукових досліджень.
   Уся сфера економічних відносин стала більш складною і гнучкою. З'явилися комплексні науково виробничі об'єднання й інші інтегральні організації, що поєднують науку, виробництво, освіту, сферу обслуговування. Нова технологія зміцнила життєздатність дрібних і середніх підприємств, особливо тих, які прямо чи побічно пов'язані з новими галузями виробництва.
   Швидкий розвиток характерний і для сфери виробничих і побутових послуг - транспорту, зв'язку, енергетики, інформаційного обслуговування.
   Під впливом НТР змінюється вигляд робітничого класу, по-перше, відбуваються зміни в його галузевій і професійній структурі та, по-друге, спостерігається загальний ріст кваліфікації робітничого класу. Справді, у даний час зростає частка зайнятих у новітніх галузях, які визначають науково-технічний прогрес (електронній, аерокосмічній, машинобудівній); з'являється безліч нових професій - оператори, наладчики автоматичних верстатів і ліній тощо; скорочуються багато старих професій - гірників, текстильників тощо.
   Одночасно відбувається загальний ріст кваліфікації робітничого класу. Робітники великих підприємств наближаються до певних категорій інженерно-технічних кадрів. Наприклад, колектив сталеливарників, обслуговуючий один з агрегатів на сучасному західнонімецькому металургійному підприємстві, складається з 150 осіб: 25 з них - робітники, що керують процесами біля пульта; приблизно настільки ж - наладчики устаткування; понад 25 осій -інженери, інші - техніки, програмісти, фахівці з інформатики, майстри. Прибуток підприємства є в даному випадку результатом праці всіх названих працівників.
   На автоматизованому підприємстві продукт виробляється "сукупним робітником" - не тільки тими працівниками, що безпосередньо обслуговують автоматику, але і тими, хто розробляв принципи автоматизації, проектував машини, виготовив їх, а також тими, хто постачав необхідну енергію, сировину тощо. Низова інженерно-технічна інтелігенція, конторські службовці зближаються з робітничим класом і сьогодні є його частиною.
   До працівників промисловості належать працівники невиробничих галузей (торгівлі, фінансів, сфери послуг).
   НТР викликає корінні зрушення в організації виробництва і праці, у системі управління виробництвом. Аналіз первинної інформації і прийняття рішень починають здійснюватися винятково за допомогою ЕОМ.

 
< Попередня   Наступна >