Підручники онлайн
Головна arrow Соціологія arrow Людина і світ (Юрій М.Ф.) arrow ЦИВІЛІЗАЦІЙНА "КАРТА" СВІТУ
Партнери

Авторські реферати,
дипломні та курсові роботи

Предмети
Аграрне право
Адміністративне право
Банківське право
Господарське право
Екологічне право
Екологія
Етика та Естетика
Житлове право
Журналістика
Земельне право
Інформаційне право
Історія держави і права
Історія економіки
Історія України
Конкурентне право
Конституційне право
Кримінальне право
Кримінологія
Культурологія
Менеджмент
Міжнародне право
Нотаріат
Ораторське мистецтво
Педагогіка
Податкове право
Політологія
Порівняльне правознавство
Право інтелектуальної власності
Право соціального забезпечення
Психологія
Релігієзнавство
Сімейне право
Соціологія
Судова медицина
Судові та правоохоронні органи
Теорія держави і права
Трудове право
Філософія
Філософія права
Фінансове право
Цивільне право
Цивільний процес
Юридична деонтологія


ЦИВІЛІЗАЦІЙНА "КАРТА" СВІТУ

ЦИВІЛІЗАЦІЙНА "КАРТА" СВІТУ

   З курсу історії ви знаєте, що в Ш тисячоріччі до н.е. зародилися перші цивілізації - єгипетська, вавілонська, трохи пізніше - індійська і китайська, виникли також цивілізаційні спільноти в Малій і Передній Азії, у Палестині. Вогнищем європейської цивілізації став південь Балкан, крито-мікенська культура дала початок у І тисячоріччі до н.е. давньогрецькому світу. На рубежі нашої ери з'явилися перші цивілізації на американському континенті: інків, ацтеків, майя.
   Строката цивілізаційна картина світу збереглася й в епоху Середньовіччя. У Західній Європі на зміну роз'єднаним і нестійким варварським державам (набіги варварських племен, як ви пам'ятаєте, стали однією з причин загибелі Древнього Риму - спадкоємця давньогрецької цивілізації) прийшла християнська цивілізація. Свого роду мостом між Заходом і Сходом стала візантійська цивілізація. Цивілізація Сходу, незважаючи на руйнівні набіги кочових племен (наприклад, монголів на Китай), періодичні війни і виникнення великих міждержавних об'єднань (імперія Чингізхана, Османська імперія) зберігалися як самобутнє соціокультурне ціле. До VII ст. н.е. відноситься зародження арабо-ісламського світу.
   Епоха Нового часу ознаменувалася виникненням індустріального суспільства, що охопило спочатку ряд країн Західної Європи. Економічна перевага цих держав дозволила їм почати політику колоніальних завоювань, далеко не всім традиційним суспільствам удалося витримати натиск колонізаторів. Так, Індія стала "перлиною в короні Британської імперії". Китай і Японія оголосили себе закритими.
   Скільки ж цивілізацій знала історія людства? За оцінками А. Тойнбі, з більш ніж 20 цивілізацій, що існували коли-небудь, "живих" залишилося 7-8.0. Шпенглер, як ви пам'ятаєте, виділяв в історії всього вісім культур.
   Серед дослідників ведуться суперечки про те, які держави, регіональні культурні співтовариства можна вважати цивілізацією. Багато хто відмовляли в цьому статусі Древньому Риму, вважаючи його зміненою формою давньогрецької цивілізації. Різні точки зору висловлюються з питань про цивілізаційні особливості України. Ще більше розбіжностей викликає питання про типологію цивілізацій.

 
< Попередня   Наступна >