Підручники онлайн
Головна
Партнери

Авторські реферати,
дипломні та курсові роботи

Предмети
Аграрне право
Адміністративне право
Банківське право
Господарське право
Екологічне право
Екологія
Етика та Естетика
Житлове право
Журналістика
Земельне право
Інформаційне право
Історія держави і права
Історія економіки
Історія України
Конкурентне право
Конституційне право
Кримінальне право
Кримінологія
Культурологія
Менеджмент
Міжнародне право
Нотаріат
Ораторське мистецтво
Педагогіка
Податкове право
Політологія
Порівняльне правознавство
Право інтелектуальної власності
Право соціального забезпечення
Психологія
Релігієзнавство
Сімейне право
Соціологія
Судова медицина
Судові та правоохоронні органи
Теорія держави і права
Трудове право
Філософія
Філософія права
Фінансове право
Цивільне право
Цивільний процес
Юридична деонтологія


Преса Українських січових стрільців (УСС)

Преса Українських січових стрільців (УСС)

   Особливої уваги заслуговує преса Українських січових стрільців, видавана в ці часи на бойових фронтах. Були це часописи, писані від руки або відбивані на гектографі. Виходили за дозволом стрілецької команди на власні стрілецькі кошти та на кошти з продажу. Найвищий наклад сягав 100 примірників.
   Крім "Вісника Пресової Кватири УСС", були це гумористичні часописи.
   Звідомлення, літературні твори, статті на теми мови, літератури, громадського життя і національних змагань — такий був зміст "Вісника".
   Нотатки з українського політичного життя в сатирично-гумористичній формі, сатира та стрілецький побут, взаємини, легкий гумор тощо — зміст гумористичних часописів.
   Місячник "Вісник Пресової Кватири УСС" почав виходити у травні 1916 р. в Коші УСС за редакцією М. Угрина-Безгрішного й А. Лотоцького. Своїм завданням ставив "бути дзеркалом стрілецької "новітньої" Січі, де попри звідомлення з життя в Коші та в полі, містилися б і літературні твори, що були б також дзеркалом життя стрілецтва, його думок, ідей, змагань шляхом сонця і краси".
   Появилося двоє чисел. Останнє число — за червень-липень — присвячене І. Франкові з нагоди його смерті.
   Довше протрималися сатирично-гумористичні часописи. Першим з них був "Самохотник". Перше число, йому газети, бо, мовляв, є вона фактично продовженням "Нового Слова", на зміну назви якого і було взято дозвіл у влади, а не на новий орган.
   Видавці ("Український Комітет") погодилися задовольнити цю вимогу. "Українське Слово" почало далі виходити за редакцією С. Чарнецького та С. Голубовича, відбиваючи становище "опозиції" в Загальній Українській Раді (Є. Петрушевич).
   Невдовзі по тому повернулося до Львова "Діло", а за ним і "Свобода".
   Тоді ж появився у Львові журнал, який почав видавати, по виході з "Українського Слова", Ф. Федорців в порозумінні з Д. Донцовим та кількома з січового стрілецтва. Був це ілюстрований півмісячник літератури і громадського життя під назвою "Шляхи", перше число якого вийшло у грудні 1915 р. Перебувши воєнну хуртовину, протримався цей журнал до 1918 р. Зміст його складався з відділів красного письменства, в якому взяли участь Р. Купчинсь-кий, В. Атаманюк, П. Карманський, Ю. Шкрумеляк, М. Підгірянка та інші (поезія). На історичні теми містив тут свої твори В. Бірчак, М. Яцків, що опублікував тут "Танець тіней", Є. Олесницький дав спомини ("Тернопіль... в другій половині XIX ст."). Тут же переклади з Р. Тагора, Гауптмана, О. Мірбо, М. Конопницької, Д. Мережковського та інші. В публіцистиці - Д. Донцов ("Народ бастард", "Національні святощі", "Дещо про орієнтації") і багато інших.
   Тут же статті В. Старосольського, В. Залізняка, О. На-зарука, Федорціва, силуети сучасних українських політичних діячів, що їх подав Б. Молбіт. У відділі критики, науки - велика праця С. Балея "З психології творчосте Шевченка" та інші. В галузі мистецтва — праці М. Голубця, І. Крип'якевича, музики — О. Залеського. Врешті, багатий інформаційний матеріал, рецензії тощо.
   Під оглядом політичним "Шляхи" займали становище студентського з'їзду: захист українсько-державних змагань шляхом сепарації українських земель від Росії. В культурній сфері — орієнтація на західну культуру і розрив з культурою сходу. У внутрішньому житті — опозиційне становище супроти української офіційної політики. Бувши незалежним органом, як виразно зазначив свого часу Ф. Федорців, були "Шляхи" під оглядом політичного напрямку та українського універсалізму співзвучні з групою "Українські Хати", що виходила перед війною у Києві.
   Саме від руки, появилося 21. VI І. 1915 р. у Камінці біля Скельного в кількості 8 примірників. Друге — за чотири дні в кількості 3 примірників. Починаючи з третього числа, — відбиваний на гектографі. З ч. 15 виходив вже в кількості 200-300 примірників. Був ілюстрований: карикатури артистів-малярів стрільців.
   Другим був журнал під назвою "Бомба", що його почала видавати "Артистична Горстка УСС". Перше число появилося в полі (на позиціях) над Стрипою в березні—квітні 1916 р. Старанно писане рукою, з багатьма ілюстраціями. Почав виходити в одному примірнику. Зміст присвячений був внутрішньому життю стрільців та українській політиці. Як і попередній часопис, зустрінуто було "Бомбу" із зацікавленням і симпатією.
   Не меншу симпатію здобув і "Самопал", що "стріляє сам... всяку нечисть, лінь, гниль, безхарактерність та подібне хрунівство". Було це видання гектографоване в 16 сторінок. Перше число появилося у Свистильниках 15.V. 1916 р., ч. 2 — за червень 1916. З третім числом було заборонено "стріляти" і часопис вже більше не появився.
   Велике зацікавлення і признання зустрів у стрільців, але тільки у стрільців, часопис під назвою "УСС" (Усу-сус), як стрільці вимовляли літери УСС і як звали себе. Появилося сім чисел. Останнє число — у Відні (1917).
   Врешті, — "Тифусна Одноднівка", що вийшла в одному примірнику, як пам'яткова гумористична збірка карантинників, в 44 сторінки, писана від руки чорнилом.
   Всі ці видання свідчать про той здоровий, бадьорий дух Українського січового стрілецтва в жорстоких часах, що поклав міцні основи в його боротьбі за українське визволення.

 
< Попередня   Наступна >