Підручники онлайн
Партнери

Авторські реферати,
дипломні та курсові роботи

Предмети
Аграрне право
Адміністративне право
Банківське право
Господарське право
Екологічне право
Екологія
Етика та Естетика
Житлове право
Журналістика
Земельне право
Інформаційне право
Історія держави і права
Історія економіки
Історія України
Конкурентне право
Конституційне право
Кримінальне право
Кримінологія
Культурологія
Менеджмент
Міжнародне право
Нотаріат
Ораторське мистецтво
Педагогіка
Податкове право
Політологія
Порівняльне правознавство
Право інтелектуальної власності
Право соціального забезпечення
Психологія
Релігієзнавство
Сімейне право
Соціологія
Судова медицина
Судові та правоохоронні органи
Теорія держави і права
Трудове право
Філософія
Філософія права
Фінансове право
Цивільне право
Цивільний процес
Юридична деонтологія


3.2. Спрощена кейнсіанська макроекономічна модель

3.2. Спрощена кейнсіанська макроекономічна модель

   Одним з перших кроків із формування кейнсіансько-неокласичного синтезу стала побудова спрощеної (базової) моделі Дж. М. Кейнса, запропонованої П. Семюелсоном в його відoмому підручнику „Економікс” (1948). Її іще називають „кейнсіанський хрест” або „45-градусна модель”.
   В даній моделі обсяг капіталовкладень (інвестицій) вважається заданим ззовні, а також приймається дещо інша гіпотеза відносно динаміки заощаджень і інвестицій. Функція споживання залежить від рівня національного доходу і вважається для простоти лінійною. Вона записується як:

C = a + c*Y,

   де C – обсяг споживання; Y – національний доход; c – гранична схильність до споживання; a – автономний обсяг споживання, що не залежить від обсягів національного доходу. Виходячи із заданої ззовні інвестиційної функції і використання „головного психологічного закону”, рівень національного доходу визначається як:

ie17

   де I –обсяг інвестицій.

   Спрощена модель піддається геометричній інтерпретації (рис. 1.1). На графіку використовувалися традиційні для неокласиків осі координат: на осі у відкладався сукупний попит (Y ‘), а на осі х – сукупна пропозиція, що визначається рівнем національного доходу (Y). Рівність попиту і пропозиціївідображає бісектриса OO’. Інвестиційна функція, що задається ззовні відображає пряма I, а функція споживання – C. Сукупний попит складається ізспоживання і інвестицій. Точка  z в якій лінія сукупного попиту перетинає бісектрису відображає собою точку рівноваги на товарному ринку, якій  відповідає рівноважний рівень національного доходу (Yz).

Базова кейнсіанська модель

   Вводячи в вихідну модель приріст інвестицій (∆I), витрати держави (G) та враховуючи зовнішню торгівлю (NX), можна отримати розширену кейнсіанську модель (рис. 1.2).

Розширена кейнсіанська модель

   Спрощена модель, жертвуючи аналізом фінансової сфери змогла чітко і ясно викласти основний принцип визначення рівноважного рівня національного доходу та наглядно проілюструвати фундаментальну ідею кейнсіанства про можливість економічної рівноваги з неповною зайнятістю.

 
< Попередня   Наступна >